Godfrey R Turyahikayo

Executive Director

Godfrey Khaukha Werikhe

Deputy Executive Director

Patrick Kyakulaga

Finance & Administration Manager

Asiimwe Barbra Kasule

Legal & Board Services Manager

Avatar

William Lutwama

Investment Planning Manager

John Turyagyenda

John Abouf Turyagyenda

Project Development Manager

Deborah Nantume

STDO Manager

Joan Mutiibwa

ERT Manager

Benon Bena

Manager-OGRED

Executive Director

Godfrey R. Turyahikayo

Executive Director

Edith Kuteesa

Edith Kuteesa Gitta

Executive Assistant to E.D

Emily Kyomugisha

Emily Kyomugisha

Office Assistant


Corporate Communications & Community Affairs
Patricia Litho

Patricia Litho

Principal Corporate
& Community Affairs Officer

Avatar

Cynthia Kamukama

Ass. Public Relations Officer

Prince Ronnie Mukombe

CO Assistant

Timothy Kasura

CO Assistant

Evelyn Ssali

CO Assistant

Jacquiline Kamahoro

CO Assistant

Nampewo Carol Lillian

CO Assistant

Gerald Tibamwenda

CO Assistant


Internal Audit Unit
Micheal Ecatre

Sakwa Eric

Internal Auditor

Annette Alitusabira

Annette Alitusabira

Assistant Internal Auditor

Jackson Lukwiya

Internal Auditor Asst


Procurement & Disposal Unit

Emily Mbabazi

Head - Procurement & Disposal

Annette Alitusabira

Flavia Atukunda

Procurement Officer

Kirangi Patricia

Kirangi Patricia

Procurement Assistant

Emily Kyomugisha

Micheal Ecatre

Procurement Assistant

John Abouf Turyagyenda

Manager - PDM

Patricia Anabo

Adella Kyoheirwe

Graduate Trainee Engineer

James Litta

Byakatonda S. Wegulo

Senior Project Engineer

Aine Henry Ishungisa

PE Construction

Samuel Bishop

PE Construction

Anthony Wamabuya

PE Construction

Sarah Bisikwa

Graduate Trainee Engineer

Keneth Kahuma

Graduate Trainee Engineer

Kimera Raymond

Graduate Trainee Engineer

Prossie Arinatitwe

Ass. Electrical Engineer

Connie Kodet

Project Mgt Asst.

Benon Bena

Manager-OGRED

Henry Ssemaganda

Electricity Network Design Officer

Grace Sanyu

Elizabeth Kaijuka Okwenje

Renewable Energy Dev't Officer

Charles Lutwama

Manager-IPP

Grace Sanyu

Senior Planning Engineer

Susan Kavuma

SPE

Flavia Uwayezu

PE- Planning

Grace Birikadde

Environmental Specialist

Harriet Baguma

Environmental Officer

Nambozo Caroline

Social Development Officer

Christopher Eddy Katende

Senior Planning Engineer


GIS Unit

Muhangi Richard

GIS- Specialist

Nickson Kasolo

GIS- Assistant

Kato Moses

GIS- Assistant

Deborah Nantume

Manager- STDO

Nyabutundu B K Wilson

RECDO

Barbra Kasule Asiimwe

Barbra Kasule Asiimwe

Legal & Board Services Manager

Patricia Anabo

Patricia Anabo

Legal & Board Services Officer

James Litta

James Litta

Senior Wayleaves Officer

Carol Nabweteme

Wayleaves Assistant

Dorothy Orishaba

Wayleaves Assistant

Joan Mutiibwa

Manager - ERT

Sylvia Birungi

OBA Officer

Lauben Abagye

ERT Promotion Officer

Isaac Kangume

PV Assistant

Annette Kimuli Muhairwe

Admin Assistant

Kyakulaga Patrick

Finance & Admin Manager

Accounts

Geoffrey Kasozi Mukota

Principal Accountant

Diana Balihikya

Senior Accountant

Sylvia Drabo

Accountant

Claire Komuhendo

Accountants Assistant

Geoffrey Ali Olwoch

Accountants Assistant

Ruth Kaleebi

Accountants Assistant


ICT

James Ngobe

ICT Specialist

Derrick Mutakubwa

ICT Assistant

Mable Nanyonga

ICT Support Assistant


Administration

Arthur Mutaremwa

Administrator/HR Officer

Barbra Nambuya

Admin Assistant

Helenah Nyangoma

Receptionist

Sarah Atim

Office Assistant

Jackie Birungi

Office Assistant

Nakato Flossy

Office Assistant

Elizabeth Namugere

Cleaner

David Mulekwa F

Cleaner

Kevin Gidudu

Property Attendant

Maria Mwesigwa Tusiime

Stores Assistant

Paul Kaliba

Cleaner


Registry/Records

Sharon Jerusha Okodi

Records/Registry Officer

Evelyn Nyakaana

Document Assistant

Jassy Birimumaiso

Records Assistant

Helga Maryanne Kalvamuki

Records Assistant


Transport

Odongo James

Head Transport

Peter Tumuramye

Transport Facilitator

Cyrus Nsubuga

Transport Facilitator

Sebakijje Sadik

Transport Facilitator

Menya Moses Nkuutu

Transport Facilitator

Mugabe Robert

Transport Facilitator

Martin Matsaka

Transport Facilitator

Francis Bbumba

Transport Facilitator